Trening to nie wszystko

Krok po kroku do wymarzonej sylwetki czyli trening to nie wszystko

Czy warto mierzyć ilość wykonywanych dziennie kroków?

Uważam, że warto. Szczególnie u osób mało aktywnych, które mają problem z uzyskaniem ujemnego bądź zerowego bilansu kalorycznego. Śpieszę tłumaczyć dlaczego trening dwa razy w tygodniu to za mało. Słyszeliście kiedyś o NEAT (non-exercise activity thermogenesis)? Jest to wydatek energetyczny nie związany z treningiem: ilość pokonanych pięter, wykonanych kroków itp. czyli tak zwana spontaniczna aktywność fizyczna.

Na własnym przykładzie zaprezentuję wam pewną zależność między pozornie mało istotną, dodatkową dawką dziennej  aktywności a tygodniowym wydatkiem energetycznym.

Przyjrzałem się ostatnio ilości kroków wykonanych dziennie kiedy miałem psa w domu i kiedy go nie było. Z psiakiem pokonywałem średnio 4,5km więcej! Co daje około 300 dodatkowych spalonych kalorii na dobę, 2100 kcal tygodniowo! Musicie przyznać, że to już konkretna liczba w tygodniowym bilansie. Mówiąc najprościej, to tak jakbym zyskał w tygodniu dodatkowy dzień „bezkarnego” jedzenia. Dzięki czemu dieta w ogólnym rozrachunku  może być mniej restrykcyjna a wasze odchudzanie szybsze. 

Najprostsze opaski mierzące ilość pokonanych kroków kosztują grosze.

Malkontenci powiedzą, że są niedokładne ale nie o to chodzi. Nie ma znaczenia czy opaska pomyli się o 300 kroków w ciągu doby ale ma znaczenie, że zrobisz 7 tysięcy kroków a nie 1,5 tysiąca

Wniosek jest prosty: podejście „zrobię trening, a potem cały dzień przesiedzę na tyłku, bo przecież dziś trenowałem/am”, to ślepy zaułek.

Trening to tylko jeden z elementów układanki pod tytułem zdrowa i estetyczna sylwetka. Oprócz kolejnego elementu, który bardzo dobrze znacie czyli zdrowej i zbilansowanej diety dorzućcie jeszcze NEAT.

Następnym razem wybierz schody zamiast windy, do sklepu idź pieszo zamiast jechać samochodem albo przygarnij psiaka. On wyciągnie Cię na spacer w każdą pogodę ?

Trening

Inne Artykóły i porady

MASAŻ TWARZY A JEGO WPŁYW SKÓRĘ?

Systematyczny masaż twarzy potrafi zdziałać cuda! Zmniejsza opuchliznę, redukuje zmarszczki, poprawia owal twarzy oraz stymuluje nasze komórki, dzięki czemu skóra wygląda jędrnie i sprężyście. Po

Codzienna dieta osób aktywnych fizycznie

Aktywność fizyczna powinna być codziennością każdego z nas. Coraz więcej osób decyduje się na uprawianie sportu, zarówno rekreacyjnie, jak i wyczynowo. Obserwuje się, że coraz

Czym jest trening EMS?

Trening EMS (elektrostymulacja mięśniowa) wywodzi się z fizjoterapii. Do stymulacji mięśni używa się kamizelek połączonych z elektrodami lub pojedynczych elektrod. Standardowo mięśnie otrzymują bodźce w